01.08.2016 0:00

Повернення з відпустки

Перепрошую в тих, хто не зміг достукатись до мене ...
Читать полностью
 
06.06.2016 0:00

[Отменено из-за погоды...] Вечно молодой дедушка Сулико разожжет...

участок пляжа на оз. Горащиха, напротив 7 линии в ...
Читать полностью
 
12.07.2015 0:00

kiwi Dnistr 2015

Байдарочно-палаточный поход в режиме supermatraz…
Читать полностью
 
19.11.2013 0:00

Старатели

Пригоди лижників у країні неляканих сноукетів
Читать полностью
 
19.11.2013 0:00

Белка в Сибири

О сноукэтинге и фрирайде в затеряном сибирском пос...
Читать полностью
 

 

В пошуках роботи

Я - класний маркетолог, експерт з побудови маркетингових комунікацій. Але тривалий час шукав роботу. Зіткнувся з тим, що справа це в нашій країні не просто складна, а дуже складна.

Спочатку трохи статистики. У період з початку червня до кінця серпня 2013 року я розшукав на порталах працевлаштування 1783 вакансії, релевантні моїм досвіду і знанням. Відіслав своє резюме в 1783 компанії! І? 91 компанія переглянули резюме. І аж 5 запросили на співбесіду. Статстика вражаюча!

І жодної пропозиції про роботу! В одній компанії директор запитав, на якому сайті всі журналісти читають прес-релізи. Моя впевненність, що такого сайту в природі не існує, цього діяча розсердили - виявляється, мій попередник такий сайт знав. І переконав керівництво, що такий сайт дійсно існує.

У другій компанії директор побажав, щоб я ще до прийому на роботу розробив детальну стратегію, план і бюджет маркетингу для компанії на найближчий рік. На резонне зауваження, мовляв, така робота повинна оплачуватися, щиро здивувався - ти ж маркетолог, ви це "ітак" знаєте. А справді, за що ж тут платити? І чому б не отримати безкоштовно те, що хтось «ітак знає»?

Ще в двох компаніях керівництво так і не змогло визначитися, а чого ж вона хоче від маркетолога. Вакансію відкрили, а розуміння роботи співробітника немає. Після спілкування мені передзвонили і повідомили, що передумали відкривати вакансію.

Директор п'ятої компанії щиро здивувався, що я не готовий працювати за 3000 грн. на місяць. В його розумінні, маркетологи більше не можуть коштувати апріорі.

Друга спроба достукатися до HRів робиться мною на початку вересня 2014 року. Я зумів скласти базу електронних адрес відділів кадрів 1900 компаній. Завдяки спеціальному програмному забезпеченню мені вдалося перехитрити антиспамові системи і за 5 днів розіслати у всі ці компанії свої резюме та запрошення відвідати цей сайт, до речі, спеціально зроблений для пошуку роботи. Які результати? Розіслано більш ніж 1900 резюме. На сайті за 5 днів додалося 138 відвідувачів. Яка статистика, а? CTR менше 9%. І це по лідах. А про реальний ККД взагалі говорити важко. Агов, HRи, де ви всі поховалися? Отримав масу пропозицій взяти участь в мережевому маркетингу, продажу страхових продуктів та пенсійних програм. А ще два запрошення на інтерв'ю. Тобто проміжний результат - близько 0,1%. Чому все відбувається саме так, а не інакше? Чому так складно знайти роботу?

По-перше, величезне безробіття в країні породило радикальне перевищення попиту над пропозицією. Статистика порталів працевлаштування свідчить, що співвідношення кількості претендентів до кількості вакансій коливається, в залежності від галузі та виду діяльності у діапазоні 10-50 разів не на користь шукачів. Вдумайтеся, на кожну реальну вакансію з півсотні претендентів, або й більше! Не дивно, що працівники HR-відділів навіть не встигають елементарно обробляти вал резюме. За моїми спостереженнями, з двадцяти звернень через портал працевлаштування, відкривається тільки одне. Дещо краще статистика при прямій розсилці на адреси електронної пошти рекрутера. Шанс бути просто відкритим є у кожного десятого листи. Важко достукатися до HRів, так?

Але ще складніше продертися крізь їх формалізм. І це по-друге. Вочевидь, у працівників кадрових служб є певне упередження проти кандидатів старших 35 років. Їх можна зрозуміти. Я, коли мені було 25, теж думав, що після 35 років життя взагалі немає. Сьогодні юні дівчата, вчорашні випускниці Вишів, відразу відкидають кандидатури досвідчених фахівців тільки тому, що у вимозі до кандидата на вакансію абсолютно формально записані 25-35 років. Ось так от!

По-третє, криза і викривлення ринку праці породили у багатьох роботодавців викривлене уявлення про вартість праці в деяких професіях, наприклад, у маркетингу. Я дуже дивуюся, коли бачу вакансії, скажімо, маркетолога чи PR-менеджера, з зарплатнею 1000 гривень. Ну не може коштувати кваліфікована праця дешевше роботи прибиральниці, промоутера у метро або вантажника в магазині на пів ставки! При всій повазі до представників робочих професій, але інтелектуальна праця коштує дорожче некваліфікованої. Ну так, багато хто до цих пір не може зрозуміти, що маркетинг - це не данина моді, а найважливіша складова функціонування будь-якого бізнесу. Що найцікавіше, що й такі вакансії, зрештою, теж заповнюються. От тільки ким? Ви можете уявити собі хорошого фахівця на такій зарплаті? Ось і обпікаються роботодавці на «профі за 1000 гривень». Рано чи пізно їх виставляють за двері, починають шукати заміну. Кого? Знову таких же. А хтось інший прийде працювати задарма? Звідси упереджене ставлення до маркетологам, як до класу.

Є й інша крайність. Зарплату до позиції пропонують звичайну, а ось вимоги явно завищені. Від кандидата вимагають профільної освіти, багаторічного релевантного досвіду, енциклопедичних знань та широких навичок, знання іноземних мов і до того ж готовність працювати понаднормово. Але найбільш чудернацьке, що від кандидата вимагають гарантовано досягти якихось фантастичних результатів. Наприклад, «який термін Вам необхідний, щоб підвищити прибуток компанії вдвічі?». Складно зрозуміти, коли таке питання задають кандидату на посаду генерального директора, директора по збуту, комерційного чи маркетингового директора. Але коли таке питання адресують кандидату на крісло рядового маркетолога, чого вони очікують почути у відповідь? А як ставитися до очікування, скажімо, керівника невеличкого, скажемо прямо, «гаражного» рівня виробництва, що новий PRник якимось дивом абсолютно безкоштовно розмістить новини компанії про випуск нового виду складських стелажів на стрічках провідних світових інформагенцій? Зовсім дивним є підхід деяких роботодавців до маркетолога, як до доброго чарівника, такого собі чаклуна-затійника, носія таємної мудрості. Від кандидата вимагають зробити щось «те, не знаю що».

Як би там не було, а мені (після тривалих зусиль) пощастило приєднатися до команди інжинірингової компанії і сьогодні я свої маркетингові таланти використовую не для моніторингу ринку праці, а за призначенням.